Araç değer kaybı dava dilekçesi

araç değer kaybı dava dilekçesi
araç değer kaybı dava dilekçesi

Araç değer kaybı davası kavramı

Araç değer kaybı dava dilekçesi 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri kanununa göre hazırlanmalıdır. Araç değer kaybı dava dilekçesini Avukata sorarak hazırlamanız hak kayıplarını önleyecektir. Bir hakkınız olması yetmez bu hakkınızı kanununa göre hukuk önüne taşımalısınız. Zira dava dilekçesinin kanuni unsurları taşımaması halinde dava dilekçesiniz red edilebilir. Bu da hak kayıplarına sebep olabilir. Uygulamada birçok dava, dava dilekçesi usulüne uygun yazılmadığı için hak kayıplarına neden olmaktadır. Her davanın dilekçesinin kendine özgü vakıa ve hukuki nitelemesi vardır. Avukat yardımı olmadan eksik hukuki bilgi ile mahkeme önüne çıkmak size mahkeme masrafları olarak bumerang etkisi yapabilir.

Araç değer kaybı dava dilekçesi nasıl yazılır ?

Bu makalede size araç değer kaybı dava dilekçesinin usul kanununa uygun olarak yazılması gerektiği noktasında tüketici bilinci oluşturmayı amaçlar. Zira dava dilekçesi hukuki bir konu olup googledaki “dava dilekçesi nasıl yazılır” şablonlarına bırakılamayacak kadar ciddi bir hukuki konudur. Konsept Hukuk Bürosu olarak her zaman savunduğumuz üzere; her Türk vatandaşının aile avukatı olması halinde vatandaşlarımızda “avukat googlea” mahkum olmayacaktır. Araç değer kaybı dava dilekçesinde en sık yapılan hata dilekçenin taraflarında hata yapılmasıdır. Bir davanın daha başında,  taraflarında hata yaparsanız bu karşınıza usul kanunun husumet müessesesini çıkarır.

Bir trafik kazası neticesinde araç değer kaybı ve kazanç kaybı için hukuk mücadelesi başlatmaya karar verdiniz diyelim. Hak sahibi kimdir ? Araç sahibi mi ? Sürücü mü ? Kiralayan mı ? Yine araç değer kaybı dava dilekçenizin davalısı kim olacaktır ? Sigorta acentesi mi ? Sigorta şirketi mi ? Kusurlu araç mı ? Diyelim sağdan solda bilgi ile ve Av. google a da sorarak araç değer kaybı dava dilekçenizin taraflarını yani ehliyet ve husumet unsurunu yazdınız. Görevli mahkemeyi de belirlemeniz gerekir. Google a “Araç değer kaybı dava dilekçesini hangi mahkemede açmalıyım” yazarak mı bulacaksınız. Muhtemelen bir meslektaşımızın yazdığı bir makaleye denk geldiniz ancak o makale, yürürlükte olan mevzuata göre yazılmış bir makale olabilir. Görevle ilgili mevzuat değişmiş olabilir. Avukat meslektaşımızın size özel makalesini güncel mevzuata göre günlük güncelleme mecburiyeti yoktur.  Bunun dışında deliller araç değer kaybı hesaplama ile ilgili açıklamalarınız dilekçede bulunması gereken içeriktir.

Netice olarak

Araç değer kaybı dava dilekçeniz sizi daha da mağdur etmesini istemiyorsanız avukatınızdan hukuki yardım alarak hukuki araç değer kaybı ve kazanç kaybı davasını açmanızı tavsiye ediyoruz.

Not:

Bu makalede yazılanlar genel kültür bilgisi mahiyetindedir. Her trafik kazasının; husumet, yetki, görev gibi hukuki farklı olacağı için toplama bilgilerle hukuk macerasına çıkmanız size mahkeme masrafları olarak geri dönebilir. Hak ve zaman kaybına uğramamak için ya;

1535 maddeden ibaret Türk Ticaret Kanununu,
649 maddeden ibaret Türk Borçlar Kanunu,
138 Maddeden ibaret Karayolları Trafik Kanununu,
452 maddeden ibaret Hukuk Muhakemeleri kanununu ve sonrasında da gerekeceği için
143 maddeden ibaret İcra İflas Kanununu gözden geçirmenizi ya da bir avukat yardımı ile haklarınız aramanızı tavsiye ederiz.

Not: “Araç değer kaybı dava dilekçesi” adlı bu özgün makale bir fikri çalışma olarak telif hakları ile korunmaktadır. Yazarından yazılı izin alınmadan bu makaleden kısmen dahi olsa alıntı yapılamaz.

Av. Kâzım ÜSTÜN, Bakırköy, İstanbul

0531 083 2199

 

 

Araç değer kaybı dava dilekçesi” üzerine bir yorum

Yorum yapın