Miras nelerden oluşur ?

Borca batıklık

Miras davalarına konu olan hususlardan birisi de mirasın borca batık olması durumunda açılan reddi miras ya da mirasın reddi konusudur. Mirasın borca batık olması, miras bırakan kişinin terekedeki alacaklarının ve borçlarının karşılaştırılması yapıldığında, murisin alacağından çok borcunun olması durumudur. Miras davalarında miras bırakan kişinin mirasında alacaktan daha fazla borç olması noktası, mirasın borca batık olması olarak tanımlayabiliriz.

Mirasın tespiti

Miras bırakan kişinin vefatından sonra terekenin açılması sonucu, miras bırakan kişinin tüm varlıkları tespit edilmektedir. Murisin taşınır ve taşınmaz mal varlıkları, alacakları, borçları, banka mevduatları gibi her kalem hesaplanmaktadır. Miras davalarında miras bırakan kişi karda ise miras, atanmış mirasçılar ve yasal mirasçılar arasında, mirasçılık payları oranında bölünerek miras dağıtılma işlemi gerçekleşmektedir.

Miras reddi

Miras davalarında mirasın borca batık olması, mirasçılar tarafından istenmeyen bir durum olması nedeniyle murisin borçlarını ödemekten imtina edilebilir. Reddi miras davası açarak miras reddedilebilir. Miras davalarında merak edilen konulardan birisi de mirasın borca batık olması durumunda yapılması gerekenlerdir. Miras davalarında dikkat edilmesi gereken bir başka husus ise, miras bırakanın mirasına müdahale edilmesi durumunda reddi miras davası açılamayacağıdır. Reddi miras yaparken sürenin geçmemesine dikkat etmelisiniz.  Miras bırakan kişinin vefatının ardından piyasadaki alacağını tahsil eden bir mirasçı, mirası kabul etmiş sayılmaktadır ve bu birey mirası reddedememektedir.

Miras haklarınıza ilişkin tüm hukuki sorunlarınız için miras avukatından yardım alabilirsiniz.

Avukat Kazım Üstün, 0531 083 2199 İstanbul Bahçelievler Avukat 

“Miras nelerden oluşur ?” üzerine 3 yorum

Yorum yapın